زردچوبه گیاهی موثر برای جلوگیری از پیری زودرس

بیشترین فواید زردچوبه چیست؟

یکی از ادویه‌جاتی که امروزه به وفور در خانه هر ایرانی یافت می شود، زردچوبه است. این گیاه علاوه بر رنگی که به غذاها می بخشد دارای خاصیت دارویی زیادی است. در مقاله امروز قصد داریم درباره زردچوبه، فواید آن و قیمت زردچوبه بصورت تکی و عمده صحبت کنیم. با ما همراه باشید…

زردچوبه

زردچوبه ممکن است موثرترین مکمل غذایی موجود باشد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که زردچوبه مزایای عمده ای برای بدن و مغز شما دارد. اما این مزایا چیست؟

در اینجا 10 مزیت برتر زردچوبه بر اساس شواهد آورده شده است. از شما دعوت می کنم به ادامه مقاله مراجعه کنید…

بیشترین فواید زردچوبه چیست؟

1- زردچوبه حاوی ترکیبات بیواکتیو با خواص دارویی قدرتمند است

زردچوبه ادویه ای است که به غذا رنگ زرد می بخشد. در واقع آن را خوش‌ رنگ می کند. هزاران سال است که در هند به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود. اخیراً ، علم شروع به تهیه نسخه پشتیبان از آنچه هندی ها مدتهاست می شناسند،  در واقع حاوی ترکیباتی با خواص دارویی کرده است.
به این ترکیبات کورکومینوئید گفته می شود که مهمترین آنها کورکومین است. کورکومین ماده اصلی فعال در زردچوبه است. این ماده اثرات ضد التهابی قدرتمندی دارد و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به حساب می‌آید. با این حال، محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست. از نظر وزنی حدود 3٪ از این ماده داخل زردچوبه به کار رفته است.

بیشتر مطالعات در مورد این گیاه با استفاده از عصاره زردچوبه است که بیشتر حاوی خود کورکومین است و دوزهای آن معمولاً بیش از 1 گرم در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. رسیدن به این سطح فقط با استفاده از ادویه زردچوبه در غذاهای شما بسیار بدست می آید.
بنابراین، اگر می خواهید اثرات کاملی را تجربه کنید، باید مکمل زردچوبه مصرف کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است. متأسفانه کورکومین بصورت ضعیف جذب جریان خون می شود. این به مصرف فلفل سیاه همراه با آن کمک می کند که حاوی پیپرین است، یک ماده طبیعی که 2000 درصد جذب کورکومین را افزایش می دهد.

بهترین مکمل های کورکومین حاوی پیپرین هستند که به طور قابل توجهی اثربخشی آنها را افزایش می دهد. کورکومین همچنین محلول در چربی است، بنابراین بهتر است آن را همراه با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

 

۲- کورکومین موجود در زردچوبه یک ترکیب ضد التهابی طبیعی است

ضد التهاب فوق العاده مهم است. این به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در ترمیم آسیب نقش دارد. بدون التهاب، عوامل بیماری زا مانند باکتری می توانند بدن شما را به راحتی تسخیر کرده و شما را از بین ببرند. اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مشکلی ندارد، اما وقتی مزمن می شود و به بافت‌های بدن شما حمله می کند و در نتیجه می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

دانشمندان اکنون بر این باورند که التهاب مزمن و سطح پایین تقریباً در هر بیماری مزمن و غربی نقش اصلی را بازی می کند. این شامل بیماری‌های قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و بیماری های مختلف دژنراتیو است. بنابراین، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند، از اهمیت
بالقوه ای در پیشگیری و حتی درمان این بیماری ها برخوردار است.

  خرید عمده زردچوبه به همراه قیمت و خواص آن

کورکومین به شدت ضد التهاب است. در حقیقت، آنقدر قدرتمند است که با عوارض جانبی برخی از داروهای ضد التهاب مطابقت دارد. این ماده NF-kB را مهار می کند، مولکولی که به هسته سلول های شما راه می یابد و ژن های مربوط به التهاب را روشن می کند. اعتقاد بر این است که NF-kB نقش اصلی را در بسیاری از بیماری های مزمن بازی می کند. بدون ورود به جزئیات، نکته اصلی این است که کورکومین یک ماده فعال زیستی است که با التهاب در سطح مولکولی مبارزه می کند. از این رو قیمت زردچوبه متناسب بوده و شما می‌توانید به راحتی برای رفع این مشکلات آن را تهیه کرده و بصورت روزانه مورد مصرف قرار دهید.

3- زردچوبه به طور چشمگیری ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد

اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های پیری و بسیاری از بیماری ها است. شامل رادیکالهای آزاد، مولکولهای بسیار واکنش پذیر با الکترونهای جفت نشده است. رادیکال های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب، پروتئین ها یا DNA دارند. دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان ها محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد است. کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند. علاوه بر این، زردچوبه فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما را افزایش می دهد.
به این ترتیب، زردچوبه مقاومت بالایی در مقابل رادیکال های آزاد نشان می دهد. آنها را مستقیماً مسدود می کند، سپس دفاع آنتی اکسیدانی بدن شما را تحریک می کند.

۴- کورکومین عامل نوروتروفیک ناشی از مغز را افزایش می دهد

در زمان‌های گذشته اعتقاد بر این بود که سلول های عصبی قادر به تقسیم و تکثیر پس از کودکی نیستند. با این حال، اکنون مشخص شده است که این اتفاق می افتد. نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند، اما در مناطق خاصی از مغز نیز می توانند تکثیر و تعداد آنها افزایش یابد. یکی از عوامل اصلی این روند، فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است که نوعی هورمون رشد است که در مغز شما فعالیت می کند. بسیاری از اختلالات شایع مغزی با کاهش سطح این هورمون، از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط هستند و جالب اینجاست که زردچوبه می تواند سطح BDNF مغز را افزایش دهد. با این کار، ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری های مغزی و کاهش عملکرد مغزی مربوط به سن موثر باشد.

همچنین زردچوبه ممکن است حافظه را بهبود بخشد و شما را باهوش تر کند، که با توجه به تأثیر آن بر سطح BDNF منطقی به نظر می رسد. با این حال، برای تأیید این موضوع، به مطالعات کنترل شده در افراد نیاز است.

۵- استفاده از زردچوبه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

بیماری قلبی علت شماره 1 مرگ و میر در جهان است. محققان دهه های متمادی آن را مطالعه کرده اند و چیزهای زیادی در مورد علت وقوع آن آموخته اند. جای تعجب نیست که بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است و موارد مختلفی در آن نقش دارند. زردچوبه ممکن است کمک کند تا مراحل زیادی در روند بیماری قلبی معکوس شود. به نظر قیمت زردچوبه در مقایسه با هزینه های سنگین درمان بیماری های قلبی عروقی بسیار پایین است. پس شما می توانید تا دیر نشده اقدام کنید!

  معرفی هفت ادویه با خواص بی نظیر دارویی

شاید مهمترین مزیت زردچوبه در مورد بیماریهای قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم، یعنی پوشش رگهای خونی شما باشد. به خوبی شناخته شده است که اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری های قلبی است و شامل عدم توانایی اندوتلیوم در تنظیم فشار خون ، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر است.

مطالعات نشان می دهد که زردچوبه منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می شود. همچنین می توان گفت به اندازه ورزش موثر است در حالی که مطالعه دیگر نشان می دهد که این گیاه به خوبی داروی Atorvastatin کار می کند. علاوه بر این، زردچوبه باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می شود (همانطور که در بالا ذکر شد)، که در بیماری های قلبی نقش پر رنگی بازی می‌کند.

طبق مطالعات، به طور تصادفی 121 نفر را که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر بودند، یا دارونما یا 4 گرم کورکومین در روز ، چند روز قبل و بعد از جراحی تعیین کرد. ادویه زردچوبه 65٪ کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را داشت.

 

۶- زردچوبه می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد سلول کنترل نشده مشخص می شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که هنوز چندین چیز مشترک دارند. به نظر می رسد برخی از آنها تحت تأثیر مکمل های زردچوبه قرار دارند. کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و بر رشد، رشد و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می گذارد. مطالعات نشان داده است که می تواند به مرگ سلولهای سرطانی کمک کرده و آنژیوژنز (رشد رگهای خونی جدید در تومورها) و متاستاز (گسترش سرطان) را کاهش دهد. مطالعات متعدد نشان می دهد که زردچوبه می تواند رشد سلولهای سرطانی را در آزمایشگاه کاهش داده و از رشد تومور در حیوانات آزمایشگاهی جلوگیری کند.

اینکه آیا زردچوبه با دوز بالا (ترجیحاً با تقویت کننده جذب مانند پیپرین) می تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند، هنوز به درستی بررسی نشده است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است از بروز سرطان در وهله اول جلوگیری کند، به ویژه سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ.

در یک مطالعه 30 روزه روی 44 مرد مبتلا به ضایعاتی در روده بزرگ که گاهی سرطانی می شوند، 4 گرم کورکومین موجود در زردچوبه در روز 40٪ تعداد ضایعات را کاهش می دهد.

زردچوبه می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

7- زردچوبی ممکن است در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری نورودژنراتیو در جهان و علت اصلی زوال عقل است. متأسفانه ، هنوز هیچ درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست. بنابراین، در وهله اول جلوگیری از وقوع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است خبرهای خوبی در این زمینه وجود داشته باشد زیرا نشان داده شده است که زردچوبه از سد خونی مغزی عبور می کند. مطالعات نشان داده که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارد و زردچوبه اثرات مفیدی بر روی هر دو دارد. علاوه بر این ، یکی از ویژگی های اصلی بیماری آلزایمر تجمع پیچ در پیچ های پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید است. مطالعات نشان می دهد که کورکومین موجود در زردچوبه می تواند به پاک شدن این پلاک ها کمک کند. اینکه زردچوبه واقعاً می تواند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد کاهش دهد یا حتی معکوس کند هنوز بصورت ۱۰۰ درصد مشخص نشده و همچنان تحت بررسی است.

  گران ترین ادویه های جهان

۸- زردچوبه برای آرتوروز مفید است

آرتروز یک مشکل شایع در کشورهاست. چندین نوع مختلف وجود دارد که بیشتر آنها شامل التهاب در مفاصل است. با توجه به اینکه زردچوبه یک ترکیب ضد التهابی قوی است، منطقی است که ممکن است به آرتروز کمک کند. چندین مطالعه نشان می دهد که این مسئله کاملا درست است.

 

در یک مطالعه در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، کورکومین موجود در زردچوبه حتی از داروی ضد التهاب نیز مثرتر بود. در بسیاری از مطالعات دیگر اثرات زردچوبه بر آرتروز بررسی شده و بهبود علائم مختلف ذکر شده است.

۹- فواید زردچوبه در برابر افسردگی

زردچوبه نویدهایی در درمان افسردگی به شما می‌دهد. در یک آزمایش کنترل شده ، 60 فرد مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند:
یک گروه پروازاک، گروه دیگر یک گرم کورکومین و گروه سوم هر دو پروزاک و کورکومین مصرف کردند.

بعد از 6 هفته، کورکومین موجود در زردچوبه منجر به بهبودهایی مانند Prozac شد. گروهی که هم پروازاک و هم کورکومین مصرف کردند بهترین نتیجه را داشتند. طبق این مطالعه کوچک ، کورکومین به اندازه یک ضد افسردگی مثر است. افسردگی همچنین با کاهش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) و هیپوکامپ کوچک، منطقه مغز با نقش در یادگیری و حافظه مرتبط است. زردچوبه با افزایش سطح DNF ، برخی از این تغییرات را برعکس می کند.

۱۰- زردچوبه گیاهی موثر برای جلوگیری از پیری زودرس

اگر زردچوبه واقعاً می تواند از بیماری های قلبی، سرطان و آلزایمر جلوگیری کند، مزایای آشکاری برای طول عمر نیز خواهد داشت. به همین دلیل ، زردچوبه به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیار محبوب شده است. اما با توجه به اینکه اعتقاد بر این است که اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند، زردچوبه ممکن است اثراتی داشته باشد که فراتر از پیشگیری از یک بیماری باشد.

قیمت زردچوبه

حال که درباره برخی مزایای زردچوبه صحبت کردیم باید خدمت شما بگوییم که قیمت زردچوبه نسبت به برخی داروهای موجود در بازار ارزان تر است و شما حتی می توانید به قیمت عمده زردچوبه نیز توجه کنید و سپس آن را برای مصارف خانگی خود تهیه نمایید.

 

 

امتیاز شما
[Total: Average: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *