خواص سماق

خواص سماق برای کبد

سماق در گروه ادویه ها دسته بندی می شود. این ادویه خوش طعم به صورت گسترده برای طعم دهی و چاشنی غذا ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران، سماق یکی از محبوب ترین ادویه هایی است که در کنار انواع غذا های ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از خواص سماق برای کبد و سلامتی صحبت خواهیم کرد.

اما طعم دهی به غذا ها تنها مزیتی نیست که می توان به این ادویه فوق العاده نسبت داد. سماق را می توان یکی از منابع بسیار مفید برای سلامتی نیز در نظر گرفت و با استفاده از آن، از مزیت های زیادی که این ادویه دارد بهره برد.

سماق را می توان به نحوه های متفاوتی مورد استفاده قرار داد. در برخی مواقع، سماق به صورت دانه هایی است که یا آن ها را آسیاب کرده و به صورت پودر و چاشنی غذا ها استفاده می کنند. در حالتی دیگر نیز سماق را به صورت دمنوش یا دم کرده سماق مورد استفاده قرار می دهند که این حالت از استفاده بیش تر برای مزیت های سلامتی در نظر گرفته می شود.

این محصول حیرت آور اثرات بسیار فوق العاده و شگفت آوری را روی سلامتی افراد دارد و طیف اثر بخشی آن بسیار متنوع است. از اثر آن روی قند و دیابت گرفته تا اثری که در کنترل چربی و کلسترل دارد، همگی از مزایای سماق است. اما شاید مهم ترین مزیت آن را بتوان در خواص سماق برای کبد جست و جو کرد.

در ادامه به برخی از فواید این ترکیب شگفت آور می پردازیم و منحصرا نیز در ارتباط با اثرات درمانی و معجزه آسای سماق برای کبد صحبت خواهیم کرد. اما با این همه، همه این مزیت های درمانی نمی تواند اثر فوق العاده سماق را در طعم دهی غذا ها کم رنگ کند.

سماق چیست؟

سماق را در کل می توان در زمره میوه ها دسته بندی کرد. این محصول شگفت آور به صورت خوشه ها و دسته هایی است که رنگ آن ها یا قرمز است یا این که به رنگ قهوه ای هستند. بعد از خشک کردن آن، و صورت دادن عمل تصفیه و پاکسازی آن، هم می توان آن را آسیاب کرد و به صورت پودر در غذا ها مصرف کرد، هم این که می توان به صورت دانه های سماق، از به صورت دمنوش درمانی استفاده کرد.

طعم و مزه سماق به صورت کلی ترش است. در نتیجه خصوصا افرادی که به طعم ترشی علاقه دارند، از این ترکیب بیش تر استفاده می کنند. سماق منبع غنی از بسیاری ترکیبات مفید برای بدن است. برای مثال در دانه های سماق مقادیر بالایی از پروتئین، فیبر، آنتی اکسیدان و از همه مهم تر ویتامین C وجود دارد.

مزیت های درمانی و خواص سماق به صورت کلی شامل چه مواردی است؟

یکی از مزیت های اصلی و مهمی که می توان برای دانه های سماق، خصوصا دمنوش سماق در نظر گرفت، تاثیر منحصر به فرد آن روی قند خون است. این ترکیب به عنوان یک درمان گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می گیرد.

از همه مهم تر این که می تواند در کاهش چربی خون و کنترل کلسترول نیز از سماق بهره برد. سماق می تواند یک منبع بسیار عالی برای افرادی باشد که از کلسترول بالای خودن رنج می برند. آن ها می توانند بعد از وعده های غذایی خود سماق را به صورت دم کرده استفاده کنند. حتی مصرف پودر سماق روی غذا ها نیز علاوه بر طعم دهی فوق العاده به غذا، می تواند برای سلامتی نیز مفید باشد.

دمنوش سماق، خصوصا با اثراتی که روی تنظیم فشار خون بالا، چربی بالا و دیابت دارد، می تواند به کنترل بیماری های قلبی نیز کمک کند. البته همیشه در مصرف هر محصولی برای درمان باید توصیه های پزشک معالج را در اولویت قرار داد.

یک اثر منحصر به فرد دیگر سماق برای سلامتی، تاثیر آن روی کنترل و کاهش التهاب است. این ترکیب منحصر به فرد به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدانی که دارد می تواند رادیکال های آزاد را مهار کند و در نتیجه در پیشگیری از بروز سرطان، از جمله سرطان کبد تاثیر به سزایی داشته باشد.

در نهایت نیز می توان برای سماق به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن و همچنین ویتامین C بالایی که دارد، خاصیت جوان سازی پوست را در نظر گرفت. این ترکیب را ماده ای موثر در روند پیشگیری از پیر شدن پوست در نظر می گیرند.

  با انواع ادویه جات و خواص بی نظیر آنها آشنا شوید

سماق ترکیبی منحصر به فرد برای کبد شماست

تا اینجا فواید بسیار زیادی برای سماق نام بردیم. اما باید بگوییم که شگفت آور ترین اثر آن مربوط به کبد است. کبد افراد یکی از عضو های بسیار حساس و در عین حال پر فایده ای است که اثرات نامطلوب زندگی ناسالم و تغذیه بد بیش از همه روی آن دیده می شود.

کبد افراد متاثر از مصرف غذا های فراوری شده، چرب و از همه مهم تر دیر هضم، دچار مشکلات متعددی می شود که در بسیاری از موارد حتی افراد خیلی دیر متوجه این موضوع و آسیب کبدی شان می شوند. یکی از بیماری های خطرناک و بسیار شایع کبدی، کبد چرب است که این روز ها در بین جوامع پیر و جوان شدت و شیوع بالایی دارد.

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که در خصوص اثر شگفت آور سماق روی کبد صورت گرفته است، مشخص شده که این ترکیب اعجاب آور به طرز معجزه آسایی می تواند در درمان بیماری کبد چرب موثر باشد. این مطالعه همچنین مشخص می کند که آنتی اکسیدان های موجود در دانه های سماق می تواند منجر به سرکوب کردن آپوپتوز کبدی نیز شود.

خواص سماق برای کبد

دمنوش تصفیه کننده خون

در اصطلاح عمومی، دمنوش سماق را به عنوان ترکیب تصفیه کننده خون و از همه مهم تر کبد معرفی می کنند. در نتیجه از ترکیب دمنوش سماق برای سم زدایی کبد استفاده می کنند و مطالعات صورت گرفته در این خصوص نشان دهنده تاثیر بالای این ماده در درمان مشکلات کبدی است.

با این حال با وجود تمام مزیت های درمانی و خواص سماق، چه به صورت پودر و چه به صورت دمنوش سماق، باید در نظر داشت که سماق نیز می تواند مانند بسیاری از ترکیبات ادویه ای دیگر موجب بروز حساسیت در برخی از افراد شود. خصوصا که طبع این ادویه سرد و خشک بوده و  بر همین اساس شاید برای همه افراد مفید نباشد.

در نهایت اما اگر به سماق حساسیتی ندارید، علاوه بر استفاده از آن به عنوان یک چاشنی و ادویه ای فوق العاده برای خوش طعم کردن غذا های خود، می توانید از دمنوش سماق به عنوان ترکیبی درمانی و در راستای سلامتی تان استفاده کنید. خصوصا توصیه می شود از خواص سماق برای کبد غافل نمانید.

 

منابع:

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2020/fo/c9fo02262g#!divAbstract

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2016.1145702

https://www.realsimple.com/food-recipes/ingredients-guide/sumac

امتیاز شما
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *