خواص روغن فلفل سیاه

خواص روغن فلفل سیاه

بر اساس نظر دانشمندان علم تغذیه و پزشکان، فلفل سیاه یکی از مفیدترین ادویه جاتی است که در پخت و تهیه غذا استفاده شده و به طور گسترده در اکثر نقاط جهان در دسترس مردم می باشد. در قرن های گذشته فلفل سیاه، ادویه ای بسیار کمیاب و گرانبها بوده، و تنها ثروتمندان قادر به تهیه و مصرف آن بودند.

فلفل سیاه، گیاهی با اصالت هندی است و تولید این محصول در قرن های گذشته در انحصار هند بوده است؛ احتمالا دلیل قیمت بسیار بالای فلفل سیاه در زمان های پیشین، کمیاب بودن آن در سایر نقاط جهان بوده است.  اما امروزه کشاورزانی از کشورهای مختلف جهان به تولید انبوه این ادویه پرخاصیت پرداخته و محصول خود را به سراسر جهان صادر می کنند. کشورهای ویتنام، هند و برزیل به ترتیب بزرگ ترین تولیدکنندگان فلفل سیاه در جهان هستند. جالب است بدانید، کشور ویتنام به تنهایی در حدود  30 تا 40 درصد از فلفل سیاه مصرفی جهان را تأمین می کند.

تندی فلفل سیاه به دلیل ماده ای موسوم به پیپرین Piperine است. طعم تند و رایحه خوش فلفل سیاه باعث شده است که در میان انواع ادویه جات بیشترین استفاده را در سطح جهان داشته و بر سر سفره های بسیاری از مردم با فرهنگ ها و ملیت های گوناگون دیده شود. معمولا فلفل سیاه را به همراه نمک برای سرو خوراک استفاده می کنند.

خواص فلفل سیاه ناشی از وجود چه ماده ای است؟

همان طور که گفته شد، عطر، طعم و مزه فلفل سیاه ناشی از وجود پیپرین یا Piperine است. نام تجاری این ماده Bioperine یا بیوپرین است و در صنایع غذایی و دارویی بیشتر از این نام استفاده می شود. اکثر خواص فلفل سیاه نیز به دلیل وجود این ماده در ترکیبات این ادویه است.

روغن فلفل سیاه

فلفل سیاه بیشتر به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، اما روغن فلفل سیاه هم که از این دانه های کوچک و ارزشمند تهیه می شود، دارای خواص بسیاری است که کمتر شناخته شده است.

روغن فلفل سیاه چگونه تهیه می شود؟

روغن فلفل سیاه چگونه تهیه می شود؟

روغن اسانس فلفل سیاه، حاصل از تقطیر این گیاه و استخراج اسانس و عصاره آن در دستگاه مخصوص اسانس گیری است. از آنجایی که اسانس تهیه شده بدون افزودن مواد شیمیایی تهیه می شود، هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی قابل استفاده است. علاوه بر این در آروما تراپی یا رایحه درمانی نیز، می توان  از روغن فلفل بهره های بسیار برد.

  معرفی زنجبیل و خواص آن

روغن فلفل سیاه یا روغن اسانس فلفل سیاه (black pepper essential oil) با روش تقطیر مخصوص اسانس گیری تهیه می شود. در این روش دانه های نرسیده فلفل سیاه چیده شده و کاملا خشک می شوند. سپس دانه های خشک را برای اسانس گیری وارد محفظه دستگاه می کنند. بخار بسیار داغ و پرفشار به طور مداوم از محفظه حاوی دانه ها عبور کرده و باعث می شود تا مقدار زیادی عرق و مقدار کمی اسانس روغنی از دانه ها خارج شده و وارد محفظه خنک سازی شوند. پس از آن اسانس روغنی را از آب جدا می کنند و این همان روغن اسانس فلفل سیاه است.

اسانس فلفل سیاه حاوی مواد و ترکیبات تشکیل دهنده آن با غلظت بسیار بالاست؛ به طوری که تقریبا به اندازه دو درصد از وزن فلفل سیاه، اسانس یا روغن استخراج می شود. بنابراین تمامی خواص فلفل سیاه در آن وجود دارد.

روغن اسانس، معمولا فرّار است، بنابراین در ظروف دربسته نگهداری می شود. اسانس تهیه شده در ابتدا بی رنگ است و پس از مدت کوتاهی به رنگ تیره در می آید. رنگ روغن فلفل سیاه ممکن است از زرد تا قهوه ای شفاف متغیر باشد.

خواص روغن فلفل سیاه

اسانس فلفل سیاه، عصاره ای کاملا طبیعی و غلیظ است که دارای خواص بسیاری است. از جمله این خواص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تقویت سیستم گوارش

مصرف اندکی از روغن فلفل سیاه، سیستم گوارش بدن را تقویت کرده و بر عملکرد معده، کبد و لوز المعده تأثیرات مطلوبی بر جای می گذارد. پیپرین موجود در روغن فلفل سیاه، می تواند سیستم گوارش را به فعالیت بیشتر و سالم تر تحریک کرده و با نفخ، یبوست، بی اشتهایی و سوء هاضمه مبارزه کند.

چربی سوزی و کاهش وزن با روغن فلفل سیاه

چربی سوزی و کاهش وزن با روغن فلفل سیاه

فلفل سیاه می تواند کلسترول و چربی های مضر خون را کاهش دهد. پیپرین موجود در فلفل سیاه موجب افزایش سوخت و ساز یا متابولیسم شده و برای تأمین انرژی و حرارت، از سلول های چربی انباشته شده در بدن استفاده می کند.

بنابراین استفاده از فلفل سیاه یا روغن فلفل سیاه، می تواند برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بسیار مفید و کمک کننده باشد و میتوانید لاغری با فلفل سیاه را به عنوان یک معجزه برای خود در نظر بگیرید.

  با انواع ادویه جات و خواص بی نظیر آنها آشنا شوید

ضد باکتری و میکروب کش

امروزه بسیاری از باکتری ها در مقابل داروها مقاوم شده اند. اما روغن فلفل سیاه می تواند با خاصیت ضد میکروب خود، این گونه های مقاوم را از بین برده و فعالیت آن ها را مهار کند. مصرف روغن فلفل سیاه می تواند در درمان عفونت ها نیز بسیار مفید باشد.

کاهش  اضطراب و فشار روانی

مصرف روغن فلفل سیاه به عنوان بخور سرد، می تواند با اضطراب، تشویش ذهنی، دلهره و احساسات منفی مقابله کند. استفاده از روغن اسانس فلفل سیاه به عنوان بخور، یکی از مهم ترین مصارفی است که تنها به وسیله روغن فلفل سیاه انجام پذیر است و برای به دست آوردن خواص آن از طریق بخور یا رایحه درمانی، نمی توان از پودر یا دانه های فلفل سیاه استفاده کرد.

استفاده از روغن فلفل سیاه به عنوان بخور، می تواند بخار معطر این گیاه را به همراه خواص بی نظیر آن در فضای اتاق پراکنده کند.

افرادی که قصد ترک سیگار را دارند، می توانند برای این منظور از خواص روغن فلفل سیاه، به صورت بخور کمک بگیرند.

ضد درد و التهاب

روغن فلفل سیاه با داشتن پیپرین با غلظت بالا می تواند به عنوان یکی از بهترین داروهای ضد التهاب طبیعی عمل کند. التهابات ناشی از روماتیسم، دردهای مفصلی و عضلانی و ورم های مفاصل، با مصرف بیوپرین، کاهش پیدا می کنند.

برخی التهابات دردناک مفاصل، ناشی از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به عامل بیماری زا و در نتیجه ایجاد التهاب و تورم در آن ناحیه هستند. پیپرین یا بیوپرین یک داروی ضد التهاب طبیعی قوی است و می تواند ضمن تقویت سیستم ایمنی، میزان عملکرد آن را کنترل کند، تا از بروز التهابات دردناک جلوگیری شود.

علاوه بر این ترکیب روغن فلفل سیاه با روغن ماساژ، می تواند دردهای عضلانی را تا حد زیادی بهبود دهد.

جذب بهتر مواد مغذی با روغن فلفل سیاه

جذب بهتر مواد مغذی با روغن فلفل سیاه

پیپرین می تواند جذب بسیاری از مواد غذایی و ویتامین ها را بهبود دهد. مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی موجود در خوراکی ها، پیش از جذب کامل از بدن دفع می شوند. برای جذب حداکثر ویتامین های موجود در میوه جات و سایر خوراکی، می توان به همراه غذا، میوه جات یا سالادها، از روغن فلفل سیاه استفاده نمود.

  گیاه آویشن | خواص غذایی و دارویی آن

فلفل سیاه با طبیعت گرم و خشک خود، هم باعث جذب بیشتر مواد مغذی شده و هم مزاج خوراکی هایی با طبیعت سرد را تعدیل می کند.

ضد پیری

تنها مقدار بسیار کمی از روغن اسانس فلفل سیاه در ترکیب با مواد پاکسازی پوست، می تواند اثر پاک کننده آنها را تا حد زیادی افزایش دهد. اسانس فلفل سیاه می تواند به اپیدرم نفوذ کرده  و باکتری های مضر و سموم انباشته شده در منافذ پوست را از بین ببرد. پس از آن پوست می تواند دوباره تنفس کند و جوان و شاداب تر از قبل به نظر برسد.

علاوه براین مصرف روغن فلفل سیاه به صورت خوراکی، به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، برای جوانسازی بدن بسیار مفید است. بروز علائم پیری از نشانه های فعالیت رادیکال های آزاد در بدن است. روغن اسانس فلفل سیاه، با داشتن پیپرین و خاصیت آنتی اکسیدانی خود، این رادیکالهای آزاد را مهار می کند و مانع از بروز پیری زودرس می شود.

بهبود گردش خون

روغن فلفل سیاه می تواند جریان گردش خون را بهبود دهد و فشارخون را در سطح متعادل نگه دارد. بهبود گردش خون، به دفع بهتر و سریعتر سموم و مایعات اضافی بدن، کمک می کند. برای این منظور می توانید مقدار کمی از روغن فلفل سیاه را به سالاد یا بشقاب غذای خود اضافه کنید.

فروش عمده فلفل سیاه

پخش ادویه جات بوبارد، به منظور خدمت رسانی به شما فروشندگان محترم ادویه جات و گیاهان دارویی، این امکان را فراهم کرده است که فلفل سیاه درشت، فلفل سیاه پودری و روغن فلفل سیاه را به صورت عمده و اینترنتی خریداری نمایید. تفاوت عمده خرید ادویه جات از بوبارد، کیفیت برتر محصولات، بسته بندی کاملا بهداشتی، تضمین خلوص و مرغوبیت ادویه جات و شرایط ویژه فروش عمده است.

در صورتی که قصد فروش عمده فلفل سیاه یا روغن اسانس فلفل سیاه را داشته باشید، ابتدا بسته ای جهت تست محصول به نشانی شما ارسال خواهد شد و پس از تأیید کیفیت محصول، ادویه جات مورد نظر در بسته بندی های مورد نظر شما و با حمل و نقل رایگان، برای شما ارسال خواهد شد.

امتیاز شما
[Total: Average: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *