Introduction of red pepper and its properties-معرفی فلفل قرمز و خواص آن

معرفی فلفل قرمز و خواص آن

فلفل قرمز تند یا فلفل چیلی از خانواده همان فلفل دلمه ای هست که سرشار از ویتامین ها از ویتامین B6  تا ویتامین C و مواد معدنی است.

از انواع فلفل قرمز ؛ فلفل ماین و هالوپینو است. فلفل قرمز به عنوان ادویه به مقدار کم در غذاها و سس استفاده می شود و به صورت پخته ، خشک و پودر شده قابل مصرف است.

یک ماده فعال و موثر به نام کپسایسین در فلفل قرمز وجود دارد که تندی فلفل از آن ناشی می شود و ترکیبات اصلی آن از کربو هیدرات ها ، شکر ، چربی ها ، امگا3  و آب به میزان 88% است.

خواص فلفل قرمز به این صورت است که علاوه بر ایجاد مزه غذایی دارای خواص دارویی هم هست و برای بدن مفید است و در مناطق مختلف آسیا از دیرباز به عنوان یک ماده دارویی مورد استفاده قرار می گرفت.

Properties of vitamins and minerals Chili-خواص فلفل قرمز

خواص ویتامین ها و مواد معدنی موجود در انواع فلفل قرمز

ویتامین A؛ بتا کروتن موجود در فلفل قرمز بسیار زیاد است که به ویتامین A تبدیل می شود و این ویتامین هم به عنوان یک تقویت کننده دفاعی و در محافظت از بافت های مخاطی ، ادراری و گوارشی بدن مفید است.

ویتامین C؛ ویتامین C موجود در فلفل قرمز یک آنتی اکسیدان قوی و برای عملکرد سیستم دفاعی بدن موثر است و در ایجاد بافت های عروقی و ارتباطی بدن چون گردش خون دخالت دارد.

ویتامین K؛  این ویتامین در فلفل قرمز یا چیلی علاوه بر خواص انعقادی آن در خون برای سلامت استخوان ها و کلیه مفید است.

ویتامین B6؛ این ویتامین درفلفل قرمز بطور عمده در سوخت و ساز غذایی بدن موثر است.

پتاسیم ؛ این ماده به میزان خیلی زیادی در تبادلات اسمزی و عملکردی بدن دخیل و در کاهش خطرات قلبی هم مفید است.

مس ؛یک ماده آنتی اکسیدانی قوی و برای سلامتی استخوان مفید است.

منگنز؛ منگنز موجود در فلفل قرمز به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند.

آهن ؛آهن موجود در فلفل قرمز برای اکسیژن دهی مناسب به بدن فعالیت می کند.

  معرفی هفت ادویه با خواص بی نظیر دارویی

منیزیم؛منیزیم موجود در فلفل قرمز برای فعالیت های ماهیچه و عضله ای و تنظیم قند خون موثرند.

ترکیبات گیاهی موجود در فلفل قرمز

ترکیبات گیاهی موجود در فلفل قرمز

علاوه براکسایسین موجود در فلفل قرمز که باعث تندی آن می شود یک نوع کارتنوئید به نام کپسنتین در آن وجود دارد که مسئول رنگ قرمز فلفل و یک عامل آنتی اکسیدانی قوی در مقابله با سرطان های بدن است که مدلی از خواص فلفل قرمز را به ما نشان می‌دهد.

در فلفل های رنگی زرد و سبز ،کارتنوئیدهای دیگری چون ویولا گزانتین که برای رنگ زرد فلفل و یا لوتئین که برای رنگ سبز فلفل هستند و برای سلامتی انسان موثرند.

ترکیبات آنتی اکسیدانی دیگری چون فرولیک اسید و سیناپیک اسید در فلفل قرمز وجود دارند که برای انسان مفیدند.

خواص فلفل قرمز یا چیلی برای انسان

خواص فلفل قرمز یا چیلی برای انسان

فلفل قرمز با داشتن ویتامین ها و مواد معدنی ، بالطبع خواص زیادی برای انسان دارد که به اجمال بیان می شود:

 1. سوخت و ساز بدن یا متابولیسم؛ در کل فلفل قرمز سوخت و ساز غذایی بدن را افزایش می دهد و در نتیجه باعث می شود کالری بیشتری سوزانده شود و علت آن هم از ماده کپسایسین موجود در فلفل قرمز است که حرارت بدن را افزایش می دهد و در نتیجه متابولیسم هم زیاد می شود؛ از این‌رو فلفل قرمز باعث لاغری می‌شود.
 2. خواص ضد التهابی فلفل قرمز؛ ماده کپسایسین موجود در فلفل قرمز واکنش های التهابی که موجب سردردهای مزمن ، سینوسی ، ورم و درد مفاصل می شوند را کاهش و درد را تسکین می دهد.
 3. خواص ضدفشار خون و آنتی اکسیدانی فلفل قرمز؛ فلفل قرمز با داشتن مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در مقابله با رادیکال های فعال سرطانی و ضد فشار خون عمل کند.
 4. فلفل قرمز در سلامتی قلب موثر است؛ماده کپسایسین موجود در فلفل قرمز در کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون موثر است و با کاستن از ایجاد لخته خونی در رگ ها مانع از سکته و بیماریهای قلبی می شود.
 5. خواص ضد سرطانی فلفل قرمز؛ آزمایشات نشان داده که فلفل قرمز در کاهش سلول های سرطانی در پروستات و روده موثر است و در واقع با فعالیت رادیکال های فعال مبارزه می کند.
 6. فلفل قرمز به درمان بیماری دیابت کمک می کند؛مصرف فلفل قرمز برای بیمارانی که از دیابت رنج می برند خیلی مفید است و میزان اضافی قند خون را کاهش می دهد.
 7. فلفل قرمز برای بهبود کم خونی ، بیماریهای دندان و لثه و بافت های بدن موثر است؛ وجود ویتامین C در فلفل قرمز به استحکام دندان و لثه ها کمک می کند و آنها را در مقابل بیماری محافظت می کند و در ضمن با خواص آنتی اکسیدانی خود از بافت های بدن هم مراقبت می نماید و مصرف فلفل قرمز هم باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و کم خونی را کاهش می دهد.
 8. خاصیت ضد اکسیدی و ضد باکتریایی فلفل قرمز؛ ماده کپسایسین موجود در فلفل قرمز باعث خواص ضد اکسیدی و ضد باکتریایی در بدن انسان می شود و با این کار از بروز درد و عفونت در بدن جلوگیری می کند.
 9. خواص ضد درد فلفل قرمز؛ برای تسکین دردهایی چون دندان درد ، زونا ، آرتریت و سایر دردهای مزمن مفید است. در ابتدا بلکه باعث درد و سوزش شدید شود ولی بتدریج باعث التیام آن می شود.
 10. خواص ضد خون ریزی و بهبود زخم؛ فلفل قرمز با داشتن ویتامین K می تواند مانع از خون ریزی شود و حتی در بهبود زخم ها و جراحات هم موثر باشد.

علاوه بر خواص فوق می توانیم مواردی هم وجود دارند که از تاثیرات مهم و مفید مصرف فلفل قرمز می باشند:

 • فرآیند هضم غذا را تسهیل می کند.
 • یکی از خواص فلفل قرمز این است که باعث بروز کم اشتهایی و در نتیجه لاغری می شود.
 • خاصیت ضد اسپاسم دارد و در کاهش گرفتگی های عضلانی و قفل شدن فک ها موثر و برای کلیه و طحال هم مفید است.
 • از یبوست جلوگیری می کند و حرکت دودی عضلات را تحریک می نماید.
 • سرماخوردگی را بهبود می دهد.
 • برای تسکین برونشیت مزمن و سرفه های شدید موثر است.
 • برای درمان آسم مفید است البته مهم است که بیمارات مبتلا به آسم به فلفل آلرژی نداشته باشند.
 • برای درمان اسهال خونی و اسهال ساده مفید است.
 • ضد عفونی کننده مخاط حلق و ضد احتقان است.
 • با افزایش جریان خون به پوست سر باعث تقویت رشد موی سر می شود.
 • جلوی آسیب موادهای شیمیایی را به بافت های بدن می گیرد.
  طرز تهیه ادویه ترشی

محدودیت ها و عوارض جانبی فلفل قرمز چیست؟

 • زنان باردار و شیرده نباید فلفل مصرف کنند چون معده نوزاد تا مدتی قدرت هضم ماده حاصله در شیر مادر را ندارد.
 • خوردن زیاد فلفل قرمز برای مخاط معده مضر است و باعث سوزش می شود ،حتی خوردن فلفل برای اشخاصی که زخم معده ، رفلاکس معده و گاستریت دارند ضرر دارد.
 • مصرف فلفل قرمز برای افرادی که هموروئید و بواسیر دارند خوب نیست.
 • مصرف فلفل قرمز برای مخاط چشم و پوست مضر است و باید رعایت شود.

جمع بندی

می بینیم که خیلی از گیاهان چون فلفل قرمز که در غذای روزانه ما به عنوان ادویه برای طعم دهی و خوشمزه کردن غذا مصرف می شود چقدر برای سلامتی انسان مفید است و باید قدر و ارزش آنها را دانست البته مصرف آنها باید در حد متعادل باشد و استعمال زیادی آنها برای بدن زیان آور است و در ضمن باید به محدودیت های مصرف آن برای بعضی از افراد مانند زنان باردار و شیرده و اشخاصی که از بیماری‌های گوارشی و آلرژیک برخوردارند توجه کرد.

  تاثیر فوق العاده ادویه در کاهش وزن

اگر می‌خواهید فلفل قرمز استاندارد و مطلوب تهیه کنید پیشنهاد می‌کنیم صفحه محصول فلفل قرمز را مشاهده کنید.

امتیاز شما
[Total: Average: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *