طرز تهیه ادویه ترشی

خیلی از مردم دنیا دوست دارند در کنار غذا، ترشی یا شور مصرف کنند و ترشی ها را می توان از مهمترین چاشنی ها برای غذاهای ایرانی نام برد ، بیشتر غذاهای ایرانی با ترشی ها دلچسب و خوشمزه می شوند و ترشی ها طعم و مزه جذابی به غذاها می دهند .

طرز تهیه ادویه ترشی

تمام میوه ها و سبزیجات را می توانیم  با سرکه و ادویه ترکیب کنیم و ترشی درست کنیم. ترشی های ترکیبی که مخلوط انواع سبزیجات و صیفی جات هستند و همین طور ترشی های لیته که خرد می شوند علاقه مندان زیادی دارند .

ترشی برخی میوه ها مانند کیوی ، آناناس ، انبه و میوه های شیرین هم طعم ویژه و خاصی خواهند داشت و نمونه های بسیار خوش طعم و ویژه ای هستند که سرو آن در کنار غذاها مزه مطلوبی ایجاد می کنند.

قطعاً در تهیه ترشی ها باید از ادویه ترشی و طعم دهنده هایی استفاده نمود که طعم و عطر ترشی دلپذیر شود ، استفاده از سبزیجات خوش طعم و همین طور مخلوط ادویه ها،طعمی عالی و منحصر به فرد را در ترشی های شما ایجاد خواهدکرد.

بعضی از خانواده های ایرانی ترشی گل کلم و هفت بیجار را بدون ادویه ترشی درست می کنند که مزه و طعم خوبی ندارند.

ادویه ترشی از ترکیب چند ادویه آسیاب شده تهیه می شود. اگر می خواهید انواع مختلف از ترشی ها را درست کنید باید بدانید که بهترین طعم و مزه به ترشی شما را همین ادویه ترشی می دهد.

طرز تهیه ادویه ترشی

برای معطر کردن و خوشمزه شدن ترشی یا شور به آن ادویه ترشی می زنند که علاوه بر دادن مزه غذایی عالی دارای خواص دارویی هم می باشد. حال برای تهیه ادویه ترشی ، ادویه ها و سبزیها را با نسبت های مناسب مخلوط می کنند و به داخل ظرف سرکه و شور می ریزند.

مواد مورد نیاز برای تهیه ادویه ترشی:

پودر تخم گشنیز ؛ 5 قاشق چایخوری

فلفل سیاه؛ یک قاشق چایخوری

فلفل قرمز ؛ یک قاشق چایخوری

رازیانه؛ یک قاشق چایخوری

جوزهندی ؛ یک قاشق چایخوری

  معجزه درمان بیماری های گوارشی با خاکشیر

زیره سبز؛دو قاشق چایخوری

دارچین ؛ یک قاشق چایخوری

گلپر؛ ده قاشق چایخوری

سبزی ؛ دو قاشق چایخوری از سبزیهای خرد شده نعناع ، ترخان ، مرزه ،گشنیز و شوید به مقدار مساوی

طرز تهیه ادویه ترشی و استفاده از آن در ترشیجات

ادویه ها و سبزیجات را با هم مخلوط و درهاون یا آسیاب برقی خرد می کنیم و سپس به مدت 2 دقیقه آن را حرارت می دهیم تا رایحه و بوی خوشی به مشام برسد.به این ادویه ترشی آماده شده که به صورت خشک و خرد شده می باشد کمی نمک اضافه می کنیم و در یک ظرف دور از رطوبت و نور نگهداری می شود.

طرز تهیه ادویه ترشی و استفاده از آن در ترشیجات

پس از آماده شدن ادویه ترشی ، آن را می توانیم برای انواع ترشی و شور مورد استفاده قرار دهیم. میزان لازم از این ادویه به ازای سه لیتر ترشی یا شور ، دوقاشق غذاخوری ادویه ترشی است.

این ادویه ترشی را علاوه بر ترشی میوه جات  برای ترشی های هفت بیجار که با موادی مانند بادمجان ، سیب زمینی ترشی ، گل کلم ، گوجه فرنگی ، هویج ، فلفل دلمه ای ، کلم قرمز ، سیر و سبزیجات درست می شود هم استفاده می کنند.

طرز تهیه ادویه ترشی و استفاده از آن در ترشیجات

در بعضی از موارد مانند ترشی لیته و بادمجان بهتر است ادویه هایی چون سیاه دانه، گشنیز و سیر خلال شده را برای استفاده مورد توجه قرار دهیم ، چون یک طعم دلچسب و مطلوبی به ترشی می دهند.

طرز تهیه ادویه ترشی

استفاده گلپر در ترشیجات

از آنجایی که گلپر دارای عطر ویژه ای است آن را از ترکیب ادویه ترشی حذف نکنید ولی استفاده زیادی آن در ادویه ترشی بر عطر ادویه های دیگر غالب شده و برای زنان باردار هم ضرر دارد.

گلپر در ادویه ترشی خواص زیادی چون ضد نفخ بودن معده و روده را دارد ، بادشکن ، ضدعفونی کننده ،ضد تشنج ، ضدکرم ، ضد حشرات و پادزهر سموم هم هست.گلپر تقویت کننده معده بوده و بلعم را رفع و اشتها را هم تحریک می کند.

میزان گلپر مجاز برای مصرف ، حدود 4 گرم است و از این مقدار بیشتر عواقب منفی دارد.

  طرز تهیه ماسک زردچوبه

گلپر زیادی در ترشی برای زنان باردار خطرناک است و باعث سقط جنین یا زایمان زودرس می شود بنابراین ترشی حاوی گلپر زیاد برای آنان مضر و لازم است از خوردن آن اجتناب کنند.

مقدار مناسبی از پودر زنجبیل را هم می توانید برای ایجاد طعمی متفاوت و قوی و طبیعت گرم به ترکیب ادویه ترشی اضافه کنید.

البته ادویه های دیگری چون خردل ، زردچوبه و پاپریکا را هم می توانیم برحسب ذائقه و سلیقه به ترکیب ادویه ترشی اضافه کنیم و در ترشی ها مورد استفاده قرار دهیم.

میزان ادویه جات در ترکیب بالا استاندارد است ولی اگر شما می خواهید آن را به سلیقه و ذائقه خود در بیاورید می توانید مقادیر ادویه ها را کم و زیاد کنید تا مزه و طعم ادویه ترشی، مطلوب شما گردد.

مواردی که باید در تهیه یک ترشی رعایت شود:

جدا از یک ادویه ترشی مناسب برای طعم دادن و مزه دار کردن ترشی ها ضروری است که به ملزومات دیگر یک ترشی چون سرکه ، مواد ترشی ،زمان ترشی شدن و نگهداری آن هم توجه کافی شود.

در استفاده از سرکه فقط از یک سرکه مانندسرکه انگور اکتفا نکنید بلکه ترکیبی از سرکه ها چون انگور ، خرما، سیب ، انجیر ،هلو و سرکه بالزامیک را به کار ببرید که طعم بهتری برای ترشی ایجاد می کنند.

برای مواد ترشی هم باید تازه باشند ، خوب شسته شوند،خشک شده باشند، به اندازه های منظم و متوسط برش شوند و به زمان ترشی شدن هم توجه شود چون زیاد ماندن ترشی باعث خراب شدن آن می شود.

ترشی را در جای خنک نگهداری می کنند و هربار پس از استفاده آن را در یخچال قرار می دهند تا خراب نشود.

حدالامکان سعی کنید برای اطمینان از ادویه ترشی ، خودتان آن را در منزل درست کنید و از تهیه ادویه ترشی آماده از سوپرمارکت ها و یا جاهای دیگر پرهیز کنید.

جمع بندی و خلاصه مطالب

معمولاً غذا ها در خانواده ها یا در رستوران ها به تنهایی سرو نمی شود بلکه به همراه آنها ماست ، نوشیدنی ها و ترشیجات هم مورد استفاده قرار می گیرند.ترشیجات هم از مهمترین آنها می باشد که برای تهیه آنها جهت داشتن یک مزه و طعم جذاب، زحمت زیادی صرف می شود.

  سم زدایی با ادویه جات

طرز تهیه ادویه ترشی

یکی از مواردی که در خوشمزه کردن ترشی ها موثر است ادویه ترشی است که مخلوطی از ادویه ها و سبزیجات است که با نسبت های مختلف با هم ترکیب می شوند و پس از خرد شدن در آسیاب و حرارت دادن به میزان لازم در انواع ترشی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مخلوط این ادویه جات جدا از طعم دهی به ترشی ها خواص دارویی هم دارند و می توانند در درمان خیلی از بیماری ها چون دیابت ، قلبی عروقی ، سوءهاضمه معده و… موثر باشند.

برای اینکه یک ادویه ترشی خوب و با کیفیت، بهترین مزه و طعم را به یک غذا بدهد لازم است ملزومات یک ترشی هم از سرکه گرفته تا مواد آن و نگهداری هم دارای شرایط استاندارد و قابل قبولی باشند.

سرکه ترکیبی از سرکه ها باشد ،مواد ترشی، تازه ، دارای اندازه های متوسط و یکسان و خیس نباشند و به زمان معین ترشی شدن هم توجه شود تا خراب نشود و بعد از هر بار سرو در جای خنکی مانند یخچال نگهداری شود.

امتیاز شما
[Total: 1 Average: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *